زمین چند سال دارد

زمین چند سال دارد

سن کره زمین در حدود 4 میلیارد و 600 میلیون سال است. به نظر اکثر دانشمندان  سن کره زمین نسبت به منظومه شمسی (12.5 میلیارد سال) بسیارجوان است.

تخمین عمر زمین از مدت‌های بسیار طولانی فکر دانشمندان را به خود مشغول کرده بود. دانشمندان مختلف سعی داشتند با روش‌های مختلفی سن کره زمین را تخمین بزنند که از آن جمله می‌توان تخمین عمر زمین را بر اساس شوری آب اقیانوس‌ها و محاسبه میزان رسوبگذاری ذکر کرد. میخائیل وازیلویچ (Mikheil Vasilevic Lomonosov ) در سال 1765 سن زمین را هزاران سال برآورد کرد[1]. در سال 1779 جورج لوئیس لکرک ((Goeorge loui Leclerc سن زمین را 75000 سال تخمین می زد. از سال 1830   اکثر زمین شناسان عقیده داشتند که عمر زمین چند میلیون سال عمر دارد. این نظریه بر اساس مطالعات چارلز داروین ((Charles Darwin در سال 1859 می باشد. اول این که ضخامت لایه های رسوبی را در انگلستان 22 متر تخمین زد که تشکیل این رسوبات به زمان زیادی نیاز دارد. دوم در درون رسوبات فسیل‌های پیدا شد که که این نوع جانوران منقرض شده بودند و بنابراین این هم نیاز به زمان زیادی می باشد. در سال 1909 میلادی ویلیام کلوین  (William Kelvin) نیز بر اساس مشاهدات خود عمر زمین را 50 میلیون سال بر آورد کرد.

در اوایل قرن بیستم، رادرفورد (Ruther Ford)و هولمز(Holmes) در انگلیس و بولتوود(Boltwood)  در آمریکا دریافتند که‌ تجزیه عناصر ناپایدار جهت تولید ایزوتوپهای رادیوژنیک می‌توانند برای تعیین سن کانیها و سنگهای پوسته کره زمین مورد استفاده قرار گیرند. ولی روش‌ها و تکنیک‌های تحلیلی در آن زمان آنقدردقیق نبود که بتواند مقدار ایزوتوپ‌های رادیوژنیک موجود در سنگها را تعیین نماید. در نتیجه منحصرا بعد از سال 1950 که اسپکترومتر (Spectrometer) اختراع گردید، تعیین سن سنگها به طریق ایزوتوپی معمول گردید که براین اساس عمر زمین 4 میلیارد و 600 میلیون محاسبه شد.

 

تعداد بازدید : 3113
ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 3 و 8 =